minimalizm üzerine

  • 2 dakikalık bir metin-

derler ki albert einstein’a sormuşlar -kim sorduysa bu saçma soruyu- “niçin vücudun için, tıraş için, elin için ve yüzün için tek sabun kullanıyorsun da vücut şampuanı, tıraş köpüğü, el sabunu ve peeling etkili yüz temizle jeli kullanmıyorsun?”

el-cevap: çünkü dört sabun dört kere oyalar kafamı.

kafamız einstein’ınki kadar kapasiteli mi bilmem de hayatımız çok kalabalık. size mutluluğun resmini yapacağım abidinler. niçin kronik yorgun, stresli, unutkan ve şaşkınsınız, onu diyeceğim.

azalarak başarabileceğiniz şeyleri bilseniz şaşarsınız. mimaride de güzel bir akımdır, bakınız. “tiny house” denen tek kişilik mini evler geliyor artık.

tek bir hareket iyi spor sağlıyorsa, on hareketle vakit harcamayın. on kötü kitap okumayın, iyi bir kitabı on kere okuyun. iyi bir öğretmen bulun on öğretmenden az az bir şeyler öğreneceğinize.

şahsen benim otuz siyah tişörtüm vardır rengarenk gömlekler, kazaklar, bluzlar ve atletler yerine. onlarla nasıl baş edeceğimi bir kere öğrenmiş olmak bana yeter ve kafamı bir kere oyalar otuz tişörtün tamamı.

bir dakikada on işi yapabilmek değil de bir işi, tek bir işi sahiden yapabilmek yeğ.

iyi filmleri onar kere izlerim yüz kötü film yerine.

dost, kanka, sırdaş, arkadaş, dertdaş, candaş, badi, candostum kalabalığını -hepsi de belki de iyi insanlardır ama- azaltabileceğim kadar azaltırım. aramam; uzaktan severim, uzaktan sevilmek isterim ki tümeller hariç her şey yeterince yakından, çirkindir. az/ öz iyidir.

bin özlü söz, hayat ilkesi, prensip, adet, alışkanlık, mevlana’nın yedi öğüdü, konfiçyus’un on öğüdü yerine üç beş maddelik anayasa ile -benimki üç- tüm insan ilişkileri ve hayat kontrol edilebilir.

hayatta yapmayı planladığınız yüz şey olabilir ama gündem belirlemek ve o gündemlerin de üçe inmesi iyidir. diyelim bu içinde bulunulan üç ay içinde okuma, gezme, spor için birer hedef var. bunlar biter, sonra diğer üç hedef gelir. yarım kalan on şey on kere oyalar kafayı.

çalmayan kapılar ve telefonlarla, sessiz, düşünce dolu anlar ve uzaklara dalış ve bir işi uzun uzun, tadını çıkara çıkara yapış ve böylece en az üç şeyde uzmanlaşış dolu az, mini, küçük, özet bir hayat minimalizm.

daha az, daha küçük, daha sade, daha mini bir hayat dilerim…

*omurga 2.etik 3.estetik acı aforizma ahlak akıl anlam aşk ben bilim cemiyet değişim doğa duygu edebiyat estetik etik evrim felsefe insan kitap mimesis mutluluk nietzsche psikoloji roman sanat sevgi sinema sosyoloji söyleşi sürü tekamül tin us varoluşçuluk zeka çürüme ölüm öteki özgürlük şair şiir şizofren

kanaatiniz nedir?

%d blogcu bunu beğendi: