burç saçmalığı

yazan:

  • 2 dakikalık bir metin-

tanrıların yıldırımlar gönderdiği, dünyanın tepsi gibi olduğu çağlardan kalma, diş perisi, noel baba, koca ayak veya kara kedi uğursuzluğu kabilinden bir bâtıl inanç olarak târihe gömülmek üzere olan bir saçmalık olan astroloji üzerine konuşayım.

ismindeki “-loji” illüzyonuna kapılmayın, kocakarı büyüsü.

burç diye bir saçmalık var imiş ve yakın târihlerde doğan insanlarda benzer özellikler görülüyor imiş. hayvanlarda değil yâni… on iki adettir kendisi ve uymaz ise, size mutlaka yakışan bir yükselen uydurulur.

allah’ın uzayında bir gezegen varmış da ben tam doğarken beni tembel, düşünceli, çapkın filân yapıyormuş-muş!

yetmişlik babaanneniz haftalık burcunda yeni başlayacak bir ilişkiyi görebilir veya on yaşında çocuk, burcunda yeni iş tekliflerini okur. nedense plaza çalışanı beyaz yakalılar içindir bu burçlar da fas’ta hayatta kalmaya çalışan zenci çocuğun gösteriş seven aslan burcu yaramaz bir işe.

burç ile kurulan ilişki, beşik kertmesi kadar sağlamdır en çok. kırk yıllık astrologlar çağırılır da üçte bir oranında bile tahmin edemez karşısındaki adamın burcunu. deneyi var.

bir iki şeyi yanlışlıkla tutar bende şahsen de tonla çelişki vardır; sizinki gibi. güya sabitmiş benim burcum da güya ben değişikliği sevmezmişim, duy da inanma.

yeni tanıştığın ile hava su seviyesinde bir gevezelik yaparken kullanırsın bu bâtıl inancı, başka da bir şeyde değil.

erken doğanların genetik yapıları doğduğu an burcuna göre mi değişiyor da her aynı târihte doğan on iki kişide biri aynı karakterde oluyor? bir de en fenâsı, kendi burcundan meşhurlar ile övünüyorsun da pisi, sapığı, manyağının burcunu bilen yok. sorun bakalım ümrânîye sapığının burcu neymiş? çocuk katillerinin burçlarını çıkartalım mı?

bir insanın geleceğini, on iki yaşına bastığında aldığınız burçlu kupa ile karartırsınız. o çocuk, o yaştan îtibaren “duygusal, duyarlı, evcimen” saçmalığının içine girmeye çalışarak karakter yitimi geçirir. sana kırk yıl “duygusal” derler, duygusal olmak zorunda kalırsın.

istisnâlar kaideyi duman ediyor. genetiğin, ailenin, coğrafyanın kaderi yetmez gibi bir de yeni bir zincir: burç! şu zavallı insanın tek bir hür eylemi yok mu şu üç günlük dünyada?

*omurga 2.etik 3.estetik acı aforizma ahlak akıl anlam aşk ben bilim cemiyet değişim doğa duygu edebiyat estetik etik evrim felsefe hayat insan kitap mimesis mutluluk nietzsche psikoloji roman sanat sevgi sinema sosyoloji söyleşi sürü tekamül tin us varoluşçuluk zeka çürüme ölüm özgürlük şair şiir şizofren

kanaatiniz nedir?

%d blogcu bunu beğendi: