buluşmak

  • 1 dakikalık bir metin-

kişinin ahlâk ve uygarlık düzeyini ölçen öyle bir araç vardır ki tek kalemde her şeyi anlatıverir: randevu. arkadaşlık, iş, evlilik veya çocuk yapılır mı, sorularının önemli bir kısmına cevap teşkil eder. ahlâk diyorum çünkü muhâtabının zamanına verdiği ehemmiyeti ölçer. on dakikanızı boşa harcamayan ömrünüzü de boşa harcamaz.

uygarlık deme sebebim de zaman/mekân mefhumu algısının elit bir algı olmasıdır ve bunu geliştiren kişi hatırı sayılır ölçüde eğitimlidir, medenîdir. küçümsemeyin, zordur. sizinle pasajda 15.15’te buluşacağını söylemiş bir kişi gerçekten de o saatte oradaysa zoru başarmıştır. onlarca kere saate bakmış ve karmaşık matematik hesapları yapmıştır. gecikeceğini erkenden haber vermesi de bir kalite sayılır ama 5 dakika geciktikten sonra 5 dakika boyunca bu konuya hiç gelmeyip, özür filân dilemediyse ilişkinizi gözden geçirin. bu süre 10 dakikaysa arkanıza bakmadan kaçın. eğer geciken sizseniz kendinizi gözden geçirin. insanlık hâli, hepimizin ahlâk veya medeniyet zaafları olabilir. bazıları gerçekten kötü niyetli değildir ama zaman/mekân algısı zayıf olduğu için beceremez bu işleri.

randevunun iki parametresi olan zaman/mekân, evrende biriciktir ve o yüzden çarşıda buluşulmaz, 10 km²dir. akşam buluşulmaz, akşam 6 saattir. iki parametre sarih bir şekilde ifade edilmelidir. bunları üçüncü söyleyişte anlamamışsa kaçın! genç kızlara, kapris testleri yapacaklarına bunu öneririm. pasajda 15.15’te beklemeyi başaran adamla uzaya bile çıkılır, tavsiyemdir.

kanaatiniz nedir?

%d blogcu bunu beğendi: