edip ve 19

yazan:

  • 2 dakikalık bir metin-

zamanında bir aşk yaşamıştım bir 13 takıntılısı ile. hatta beni ona getirenin bile 13 olduğunu söylerdi ki inandığım için değil ama bu espri hoşuma gittiği için ötekiler romanımı 13 üzerine kurdum; okuyan bilir.

pisagor’dan beri sayı kutsallayıcı tipler -numerolog deniyor- olagelmiş. bunun cifir, ebced gibi abdestli versiyonları da var ki koca ibn haldun bile itibar edip kitabına koymuş. jim carrey’nin ’23 numara’ isimli filminde olduğu gibi edip de 19’a takıktır.

der ki 19 sayısı mühim ve ‘bir çok’ şey var tam katı olan.

kur’an’ı karşısına alır edip ve ‘bazı şeylerin’ 19’un tam katı olduğunu görür. bunu anlamayanları sünnî olmakla ve matematik bilmemekle suçlar edip oysa saymak başka, matematik başkadır.

safsataları iyi kullanan sıkı bir sofisttir. iyi tartışır ama insanların oturup saymaya üşeneceğine güvenir çünkü halis aydemir ile yaptığı tartışmada yanlış saydığı ortaya çıkınca, o matematik cengâverliği gitmiş, ‘gönül’ gibi, ‘iman’ gibi kavramlara başvurmuş, kediye dönmüştür. hasan aydın ile yaptığı tartışma tam bir hezimettir.

matematik bilmeyenin yanında matematiğe vurgu yapar, matematik bilenin yanında da imana ki matematik dediği öyle türev, logaritma, fonksiyon filan değil, bildiğimiz sayı saymadır.

hatta 19 öyle mühimdir ki ona göre, kitap 19’a uymuyorsa kitap yanlıştır. 19’un tam katı yapmak için 17 eksik var yerine 2 fazlalık var demiş, 2 ayet silmiştir. kendi ‘mesaj’ isimli çevirisinde de yer vermemiştir.

kulağa çok hoş gelen o ’19 sistemi’ görkemli başlığının tanımı şudur: bazı kelimeler 19’un tam katı ki bu seçimler keyfidir.

neyse… bir sayı uydurun -mesela 15- ve o sayı ile ilişkili bir şeyler bulun. edip gibi 30 yıl çalışırsanız liste elbet kabarır.

dediğim filmi de izleyin.

size 19 güzel gün dilerim…

*omurga 2.etik 3.estetik acı aforizma ahlak akıl anlam aşk ben bilim cemiyet değişim doğa duygu edebiyat estetik etik evrim felsefe hayat insan kitap mimesis mutluluk nietzsche psikoloji roman sanat sevgi sinema sosyoloji söyleşi sürü tekamül tin us varoluşçuluk zeka çürüme ölüm özgürlük şair şiir şizofren

kanaatiniz nedir?

%d blogcu bunu beğendi: