az iste, kurtul.

yazan:

  • 1 dakikalık bir metin-

tanımak için hayat hikayesi dinlemeye gerek yok. zafiyeti bilmek kâfi.

kanaatim o ki bütün zaaf yolları kıskançlık üzerinden geçiyor. o da özünde alternatifsiz olma tutkusu.

kıskançlığı gerçekten çözmüş kişinin kaç derdi kalır ki?

budur bizi hasta eden. ve ‘bende yok’ diyenler dikkatli baksınlar aynada o sinsi bakışlarına.

ben, insanı ele veren şeyin rüyalar değil düşler olduğunu düşünürüm. en zevkli düşünün final noktasında, dünyanın en güzel kraliçesi değil misin herkesin taptığı? en güçlü, en zengin, en akıllı ve ölümsüz… tanıdık geldi mi? evet, kıskanmak, özünde tanrılaşma istenci.

kendini ve zaafını yakalamak için düş kurarken bas kendini.

zannediyorum o hazret-i istek çizgimiz azıcık aşağı inse hem yüzler güler hem hastalıklar biter. kelle ve kalp hastalıklarından söz ediyorum; evet, istemek bizi hasta ve kıskanç eder.

az iste, kurtul.

*omurga 2.etik 3.estetik acı aforizma ahlak akıl anlam aşk ben bilim cemiyet değişim doğa duygu edebiyat estetik etik evrim felsefe hayat insan kitap mimesis mutluluk nietzsche psikoloji roman sanat sevgi sinema sosyoloji söyleşi sürü tekamül tin us varoluşçuluk zeka çürüme ölüm özgürlük şair şiir şizofren

“az iste, kurtul.” için bir cevap

  1. hamidemete avatarı
    hamidemete

    Yönelimi kişinin kendine olması , bir çeşit azalımı sağlar. Önlenemez bir şeyi, zorla sağlayamaz olduğun gerçeği gibi. Az istemek değil de, ne istediğini biliyor olmanın gerçekliği kaçınılmazsa, söyle kurtul. Daha az hasarla yoluna devam etmeni sağlar bu. Hayat canlı akışta devam ediyor neticede.

kanaatiniz nedir?

%d blogcu bunu beğendi: