yavaş loris

yazan:

  • 2 dakikalık bir metin-

çok fazla iyilik ve kötülük gördüm ama kötülükten korkmadığım kadar iyilikten korktum.

kötüler ve çok kötülerden korkuldu hep. onlar ki hep varlar ve hepimizin bir yanıyla uzantısıdırlar. hep biraz kötü, galebe çalınmış da olsa hin değil miyiz biz biraz?

“çok iyi” daha korkunçtur çok kötüden.

oysa ürkülmesi gereken -iyiler hadi neyse de- evlerden ırak “çok iyiler”. adı ve tırnağı üstünde onlar iyidirler ve maalesef “çok iyi”dirler. bu yüzden sinsi, bu yüzden kamufledirler. ücretsizce dert dinler, ücretsizce yardıma koşarlar. verici, paylaşımcı, fedakâr ve cefakâr. pek dost ve insan canlısı ve utandırmayıcı ve kıymayıcı. mahzun ve cömert; zamanı, kalbi ve emeği konusunda cömert. ah kırık kalp… kırık kalpli bir “çok iyi”nin vicdanına fırlattığı ajan çalışıyor mu gece gündüz?

seni kötülüklerimle düşman kılarım en çok ama iyiliklerim çoksa kölem olur çıkarsın. borçlu kalmaktan büyük kölelik mi olur?

senden gülümsemeni, dinlemeni, evini, yastığını veya nüfusunu, çevreni veya bedenini veya ruhunu isteyenin ücretini bilirsin de alırsın “iyi”liğini. ücretisz hayalet ne için bitiyor kıçının dibinde her ihtiyacın olduğunda?

dost seçerken -bu bir seçimdir, bilmiyor musun?- kötülüğünü ararım. kötülüğünü gördüğümde rahatlarım. sen insansın, zaaflarını bilmek isterim. karşımda bir melek gördüm mü kaçarım. ya deliyim ya da sen sahiden meleksin diye kaçarım. göz perdem bana lâzım. bu yüzden günahkâr dostlarla oturur kalkar, günahkârla sevap işlerim.

hem günahları bilmeyen doğruluk, iyilik, güzellik de bilmez. hayat bir diyalektik. suç işlemeyi bilmeyen nasıl bilsin sevmeyi?

arının iğnesini imâ eden sarı kılları, akrebin kocaman simsiyah bir kuyruğu var. bunlardan mı korkmalı, felç eden zehri ve sevimli bakışıyla yavaş loris’ten mi? evet, sevimlidir yavaş loris. en çok bu yüzden korkunçtur zaten.

yavaş ol loris; arı ve akreplerle mutluyuz biz.

*omurga 2.etik 3.estetik acı aforizma ahlak akıl anlam aşk ben bilim cemiyet değişim doğa duygu edebiyat estetik etik evrim felsefe insan kitap kötü mimesis mutluluk nietzsche psikoloji roman sanat sevgi sinema sosyoloji söyleşi sürü tekamül tin us varoluşçuluk zeka çürüme ölüm özgürlük şair şiir şizofren

kanaatiniz nedir?

%d