kıskanç kötüler

  • 2 dakikalık bir metin-

iyi ve kötü insanlar yoktur, iyi ve kötü eylemler vardır.

“onda var bende yok” veya “benim sâhip olmam gerekene o sâhip” şeklindeki atakların genel ismi kıskançlık. kıskançlık ıssız adada olmaz. mülk duygusu ve en az iki adet öteki ister.

kıskançlık hep kendi başına kötülük gibi görülür ama oturduğu yerde kıskanması kimseyi kötü kılmaz. kıskançlık tüm kötü eylemlerin tetikleyicisi, iyileri kötü edici, tüm yasaları yok sayıcıdır. kendisi kötü olan değil, kötülüğü yaratıcıdır.

sevdiğin bir beyefendi, hanımefendi, bir eş, bir dost, bir abla olarak belki pek iyi, pek cömert olabilir ama yeterince kıskandığında herkes bir canavara dönüşür. atağa geçmiş kıskanç için her şey mubahtır.

bizler güzel olan şeylerin iyi olduğunu sanarak büyüdük. unutmayın, en zehirli böcekler, en renkli olanlar.

kovboyun tabancası, fırtınanın uğultusu var. pırıl pırıl çehreler ve hoşça esen duru meltemlerden korkun. mâsum yüzler size gülümserken kırbacınızı daha sıkı tutun.

erkek kıskanırken aptallaşır, kadın kıskanırken kurnazlaşır. kıskanç erkek öldürmek ister, kıskanç kadın şâhitleri hayatta bırakır. kıskanç erkek döver, kıskanç kadın linç ettirir.

kötü kadın, sıkı sıkı sarılan pembe teletabi mâsumluğuna teatral yatkınlığa sâhip olduğu için tribünleri arkasına almayı iyi bilir. kötü erkek hem kötüdür hem kötü görünür. kurnaz erkek siyaset ve ticaret bilir; kurnaz kadın sezdirmeden idare etme, yönetme sanatını.

adâletse en sevimli kıskançlık maskesidir. hınç, erdem ile perdelenir.

kıskanç olmayan birisi bin kötülüğe de sâhip olsa yarı yarıya iyidir. kıskancın bin iyiliği onu iyi kılmaya yetmez.

aptal bir kötü pek iğrençtir ama zeki bir kötü tehlikelidir. zeki kötü, aynı zamanda güzelse, dünyaya yaklaşmakta olan bir meteordan ölümcüldür. sıtmalı sivrisinek, seri katil, pandemi ve intihar bombacısından daha tehlikelidir. roma’yı yangınlar değil, mısırlı bir kurnaz güzel batırır.

“kıskanç kötüler” için 2 yorum

kanaatiniz nedir?

%d blogcu bunu beğendi: