zamanın değeri

yazan:

  • 2 dakikalık bir metin-çoğumuzun 30 yılı, yâni 15768000 dakikası kaldı ölmeye.

1/3- uyku, ölüme uğrayış

1/3 -hayatta kalış

1/3- yaşamak ki kalan 5 milyon dakikada ne yapacağınız aslında şu hayatta önemli olan asıl ve tek şey. 

genç olanlarımız, yâni ölümüne 60 yıl kalmış olanlar kalan dakikalarını 10 milyon, sayabilir; sorun yok.

arkadaşlarla sohbet etmek, dizi izlemek, karı-koca didişmesi ve sevgili tartışması, hava su muhabbetleri, futbol/siyaset tartışmaları ve balkonda oturup girene çıkana bakmak tamamen çöp zaman. yâni yapana, insanlığa ve tabiata tamamen faydasız.

diyelim ki bir arkadaşınız aramış gevezelik ediyor, siz sadece onaylama sesleri ile ona “katlanıyorsunuz”. bir saatlik radyasyon saldırısını saymasak bile 5 milyon dakikanızın 60 tanesini bu leş katlanışa vermek ister misiniz? telefon çekmiyor numarası yapıp yüzüne kapatın. ben öyle yapıyorum.

“beni engellemiş, sonra gitmiş kuzenime ispiyon etmiş. sonra ben de dedim ki…”

çat!

“alo, alo…”

sana sırrımı, paramı, uğurlu taşımı, yeni yazdığım şiirimi filân verebilirim ama kusura bakma zamanımı veremem. benim canım 10 dakikam öyle değerli ki senin kırılan kalbini her yerden bulurum ama o giden o tek servet, geri gelmez.

bir şey katması durmuş olan kitabı, filmi, ilişkiyi yarıda bırakın. filmi sevmezseniz sinemadan çıkın. para, şans ve 15 dakika vermiş olmanız geleceğinizi de hediye edeceğiniz anlamına gelmiyor.

kadim kitap okuma geleneği, çok okunanları çekirdek gibi çitmek değil, kıymetli kitabı yiyip bitirmek şeklinde. îbn sînâ, aristo’nun metafizik kitabını 40 kere okumuş, “anlamadım” demiştir.

zaman israfı tonla film var. birilerinin sizin yerinize kendi zamanlarını israf edip hazırladığı garantili listelerde 1000 kadar sıkı film var ki bu da 3000 saat eder. değer!

spor en kıymetli aktivite. spor salonu gevezeliği değil, sporun kendisi.

aslında tembel bir adamım. 6 kitap yazdım, 2500 film izledim, 2500 kitap okudum, 2500 saat spor yaptım ama bir bu kadar da israf ettim. kendi servet tasarruf tekniğim şu: -bana göre- en önemli 3 faâliyet olan spor yapmak, yazmak ve okumak için birer tik atarak günlerimi kontrol ediyorum. bir günde 3 artı varsa, o günü iyi geçmiş sayıyorum.

sizin 3’lünüz nedir?

kanaatiniz nedir?

%d blogcu bunu beğendi: