evetçi

yazan:

  • 2 dakikalık bir metin-

falancanın yerinde olsam, bilmem ne yapardım, şeklindeki cümlelerin çoğu zırvalık. onun annesinin memesinden emsen, babasının evinde büyümüş olsan da mı? o aile yetiştirse seni, onun mahallesi, onun öğretmenleri ve onun arkadaşları… onun cinsiyetinde dünyaya gelsen, yâni onun kadar güzel, onun kadar çirkin, onun kadar akıllı ve budala olsan, ne yapardın? onun yeteneklerine sâhip olsan ve beceriksizliklerine meselâ… onun sağlık problemleri sende olsa ve onun bedeni ki beyin de bedene âit şüphesiz, ne yapardın? aynı depresyon eğilimleri, aynı uyku/tuvalet problemleri, aynı yeme dürtüleri sende olsa… bu sual çok zor kabul ediyorum ama çoğu kişi için cevap vereyim, tamamen falancanın yerinde olsan, tamamen onun yaptığı şeyi yapardı. ben buna sosyal determinizm diyorum ki sebebi, çoğu kişinin “yok” olması. “var” olmak için aktif olarak kendini var etme girişimde olmak îcap eder.

üç çeşit varlık vardır: eşya, beşer, insan. eşya dediğimiz şey sadece çürüme, dağılma, bozunmaya tabiî olduğu için eşya -ki şey (varlık) kelimesinin çoğuludur- sadece sürüklenir. kendi irâdesi yoktur. insan sandığımız bazıları masa ayağının altına konmuş karton misali bir eşya varlığı gösterir. yâni sadece çürür. bazıları beşer varlığı gösterir ki sadece hayatta kalır at, tavuk ve köpek gibi. bunlar çoktur ve hepimiz aslında beşer olarak doğarız. çok azımız insan olarak ölür ki nietzsche’nin “übermensch”i, tasavvufun “insan-ı kâmil”i buna işaret eder. insan, doğulan değil, îcat edilen, ölünen bir şeydir. direnen, isyan eden, “hayır” diyen, devrim yapan, kendisi olmaya cesâret eden, düşünen ve beşer kalmayı reddeden beşer.

yâni sen, tamamen falancanın yerinde olsan tamamen aynı şeyi yapıyorsan, sen diye bir şey yok ve sen legoda boşluk yerine konan bir parça ve sonsuz bir “evet”sin! “hayır” diyemediğin yeri terk edemiyorsan sen aslında yoksun. ilişkinde, ailende, okulunda, memleketinde ve dünyada yoksun!

ah, beşer doğdum insan öldüm, diyebilmek!

hayatta -evlerden ırak- en ağır hakaret: evet’çi.

“evetçi” için 2 cevap

  1. […] hem liderimiz emretti; düşünmeyin! delirir düşünecek olan! […]

  2. […] “hayır” demekle “ben” demek arasında bir benzerlik vardır ve hatta hemen hemen aynı anlamlardadır.bizimki gibi tamamı uzuvlardan oluşan, her parçasının eksik, yarım, bağımlı olduğu bütünlerde “ben” demek ayıp ve günah.kollektif kültürlerde sen muhakkak bir bütünün asalak bir parçasısın. sürü varken bireyin esâmesi okunmayacağı için giden uzvun arkasından ağlanmaz ama kendi hürriyetini îlân etmesine de izin verilmez.fark ettin mi karşındakinin senin duygu iplerini eline alma gayretini? duygusal mânîpülasyon yeteneği ile övünmeleri senin korkaklığının hediyesi. sen şâyet bir gün, kelle kutuna dışarıdan duygu almamaya yemin edersen, bundan nefret edecek bir topluluk var ki çoğu en yakınındakiler. uyan!sezdirmeden yönetme tekliflerine, hayır! sana senin hakkını hediye etmelerine, hayır! sana verecekleri puan için onlara yalvarmana, onların gözündeki yer için yaşamana, hayır!aferin heyeti aferin deyince cennete gidecek, yuha heyeti yuhalayınca cehenneme gidecek değilsin. sen kendi puancın ve puanlananın olmalısın. öpme ve dayak atma yetkisine sen sâhipsin sadece kendin üzerinde.normalde gönüllüce bin katını hediye etmeye niyetlendiğin hakkın, sana sorulmadan alınıyor veya evet demek zorunda bırakılıyorsan, var gücünle hayır diye bağırmalısın. rızân alınmadığı sürece her şeye hayır demeye yemin etmelisin.hayır dediğin için sana küsenler küssün de hayırfobikler elensin için hayır demelisin sırf belki de.seni cemiyet içinde, çayın içinde eriyen şeker gibi eritmeye yemin etmişlere en sert cevap için şu metaforu anlat:rüzgârda sürüklenen kuru yaprak ve kelebeğin kilosu eşittir ama kelebek hayır demekte direnmektedir. belki ikisi de sürüklenmektedir ama kelebek hiç değilse sürüklendiği istikameti kendisi seçmektedir. yapraksa sonsuz bir evetçi, evet deme yeminlisidir.devamlı evet, der, kelleni aşağı yukarı sallarsan görünmez olursun. ceset bile sürüklenirken bir ağırlığa sâhiptir ama sen gel denen yere koşuyor, git denen yerden kaçıyorsun. hayır demek, görünür olman demek. hiç değilse görüntün ile rahatsız et o köle efendilerini.gözlerinin içine bakıp, hayır ve evetine eşit rızâda cevap bekleyenin gözüne gülümse ve evet, de.  hayır’lısı olsun. […]

kanaatiniz nedir?

önceki
sonraki
%d blogcu bunu beğendi: