-izlenmeye değer- filmler

yazan:

  • 2 dakikalık bir metin-

çok uzun yıllarımı film izleyerek geçirmiş ve doğal olarak çok fazla kötü film izlemiş biri olarak, şu ölümlü hayatta lüzumsuzları ile vaktinizi tüketmeyesiniz diye daha evvelden önerdiğim filmleri derliyorum. öneri listelerime geçmezden evvel birkaç ana maddeye değineyim:

1-filmleri yönetmenlere göre izlemenizi öneririm. senariste göre, oyuncuya göre, kameramana göre, hele en fenası önüne çıktı diye film izlenmez.

2-netflix gibi saçma platformlardan uzak durun. bir platformun size rastgele seçtiklerini değil, hususi ismiyle araştırdığınız filmi bulup izleyin.

3-film izlemek ömürden iki saat götürdüğü için değmeli ve değen film izlenirken not alınmalı, araştırma yapılmalı ve üzerinde düşünülmeli. yani ders çalışır gibi izlenmeli.

4- tavsiye listeleri -tavsiye ediciye bağlı olarak- dikkate alınabilir. her hâlükârda bu seçim hazret-i netflix’in önerisinden kıymetlidir.

5-dizileri çöpe atınız. en kısası 20 saat ve 20 saate 10 iyi film sığar. geçiniz. zamanı öldürmeye değil, kıymetlendirmeye ihtiyacımız var.

6-imdb gerçekten iyi bir referans. tüm zamanların en yüksek puan almış 100 filmini izlemeden bırakın dizi/film izlemeyi, tuvalete bile gitmeyiniz. 500’ü tamamladıktan sonra yeni film arayışlarına girebilirsiniz.

7-yeni olan her şey değersiz olduğu için üzerinden 5 yıl geçip iyice dinlenmemiş olan filmleri izlemeyiniz.

8-tavsiye listeme kefil olmakla birlikte farklı zevk gruplarına hitap ettiğinden her filmden müthiş zevk almayı değil, 2/3’lük bir beklenti içinde olunuz lakin zevkli/zevksiz tamamı da değerli filmlerdir.

9-kötü 5 film izleyeceğinize iyi bir filmi 5 kere izleyiniz.

10-kitap okumak, gezip görmek ile birlikte çağımızda sanatın en yüksek formu olan sinema, kültür namına yapabileceğiniz en değerli üç şeyden biridir ve çağı yakalamış bir kültür adamı, bir aydın kişi, bir bilge olmak için vazgeçilmezdir.

11-iyi yapılmış türkçe dublaj, altyazı okumaktan perişan olanlar için iyidir ama kötü dublajlar ile iyi filmleri harcamayın ki ses de oyunculuğa dahildir. mümkünse iki formatı da izleyin.

kanaatiniz nedir?

%d blogcu bunu beğendi: